6.1 C
Pristina
Tuesday, August 11, 2020
Home ART Këto janë fjalët përmbyllëse të kryveprës së letërsisë shqipe…

Këto janë fjalët përmbyllëse të kryveprës së letërsisë shqipe…

RRESHTAT E FUNDIT TË LAHUTËS!

Sot është dita. Është momenti t’u rikthehemi rradhëve profetike me të cilat përmbyllet një ndër kryeveprat e letërsisë shqipe: Lahuta e Malcis e At Fishtës.

Lexojeni me vëmendje sesi Fishta parasheh fatin e Shqipërisë në vargun përmbyllës. E mrekullueshme, sot është dita, shpërndajeni sa më shumë!

Rreshtat e fundit te Lahutes

Shqiptareve me u dhane lirine,
zoje m’veti me qite Shqipnine
E prandej n’Shqipni pa da’
rrahin topat nder kala’;
perse’ flamuri kuq e zi,
sot ma’ spari,bukuri,
porsi fleta e Engj’llit t’Zotit,
po valevite mbi toke t’Kastrjotit,
si valeviti dikur motit;
e der’m’qielle ushton broh’ria
kah gerthet fusha e malsia:
perjete t’jetes:rr’nofte Shqipnia!
Edhe keshtu,mbas sa mjerimit
mbas sa gjakut e shembtimit,
e p’r inate t’Shkjeve t’Ballkanit
per gazep t’atij Sulltanit:
si premtue kisht’Perendia:
prap zoje m’veti duel Shqipnia.

At Gjergj Fishta – RR’NOFTE SHQIPNIA! Konica.al /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Unë jam zjarri!” Mikelanxhelo, autobiografia e një gjeniu…

Nuk do ta besosh, po nuk është hera e parë që mendoj të hedh tutje gjithçka. Të marr gdhendësit e mi e...

A e dini se çfarë ka brenda Qabes në Mekë

Quhet Qabe dhe është një godinë katrore rreth së cilës përsillen çdo çast të ekzistencës së kësaj bote me dhjetra e qindra...

Studiuesit tregojnë se kjo maskë nuk ju mbron aspak nga Covid-19

Shkollat ​​po rihapin, parqet e argëtimit po mirëpresin vizitorët dhe ngrënia në natyrë është zgjidhja e vetme. Por edhe pse jeta po...

171 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

190 TË SHËRUAR DHE 171 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Recent Comments