6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home KAFSHËT Ulkonjat mbrojnë të vegjlit e tyre nga një ulkonjë e një llave...

Ulkonjat mbrojnë të vegjlit e tyre nga një ulkonjë e një llave tjetër rivale (Video)

Për grupet e ujqëve mbrojtja e të vegjëlve të tyre është një mision jetik për zhvillimin e sukesshëm të grupit të tyre. /InforCulture.info

Ujqit edhe pse njihen si ndër kafshët me grabitqare në planet,  edhe ata dhe të vegjlit e tyre rrezikohen nga kafshët e tjera. Zakonisht të vegjlit e një grupi ose llave ujqish sulmohet në shumicën e rasteve kur pjesa më e madhe e grupit janë në kërkim të gjahut të tyre. Në këto raste caktohen disa ulkonja të reja që kanë për detyrë të kujdesen për këlyshqit e vegjël.

Cenimi kryesor për të vegjlit e ujqëve janë arinjët dhe kafshët e tjera më të mëdha mishëngrënëse. Mirëpo ka edhe raste kur për shkak të rivalitetit, ata sulmohen edhe nga ujqit tjerë të ndonjë llave tjetër rivale.

Një rast të tillë, kur të vegjlit e një grupi ujqish sulmohen nga një ulkonjë e një grupi tjetër ujqish rival, mund ta shihni në këtë video të postuar më poshtë. Ulkonjat kujdestare e bëjnë të pamundurën për mbrojtjen e të vegjëlve të tyre, ndërsa ulkonja kundërshtare insiston të arrijë tek strofka e tyre, mirëpo pa sukses. /InforCulture.info

Video: YouTube, Nature on PBS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë, Zvicra do t’ju habisë me çmimin

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë...

E pabesueshme, por këta njerëz ekzistojnë vërtetë(Foto)

Të gjithë mund të kemi gjëra që nuk na pëlqejnë te vetja.Por këta njerëz, fatkeqësisht kanë pasur deformime...

10 rrugët më të rrezikshme në botë(Foto)

Nga rrugët e vështira malore plot me dëborë dhe shtigje të rrëmbyeshme me ndërprerje, e deri te rrugët zigzage të shkretëtirës apo...

Restoranti ku shërbejnë robotët

Që nga viti 2010, në Bangkok të Tajlandës, restoranti japonez Hajime tërheq mijëra klientë për veçantinë e tij: pijet dhe ushqimin, klientëve...

Recent Comments