6.1 C
Pristina
Tuesday, March 2, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Saranda: Historia e qytetit piktoresk

Saranda: Historia e qytetit piktoresk

Saranda

Saranda është qytet në Shqipërinë jugore i vendosur ne bregun e detit Jon perballe ishullit te njohur grek te Korfuzit. Eshte i vendosur ne nje shpat mali.

Histori

Për herë të parë emri i Sarandës përmendet në vitin… Saranda është qytet në jug të Shqiperisë, e vendosur në bregdetin jonian, përballë ishujve të Korfuzit. Emri Saranda vjen nga një manastir i hershëm kristian që i kushtohet Dyzet Shenjtëve (Ágii Saránda në greqisht) (Santi Quaranta në italisht).

Transporti

Saranda ndodhet rreth 300 km larg Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë. Përkohësisht mjeti i vetëm i udhëtimit për në Sarandë janë automjetet. Transporti detar i Sarnadës e lidh qytetin vetëm me qytetet greke të Korfuzit dhe Igumenicës. Është projektuar ndërtimi i aeroportit të qytetit në fshatin Vrion, 1 km larg tij.

Sarandas Beach - mario-hotel he city of Saranda Blog Post

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush punon në kompjuter ka nevojë për këtë vitaminë

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta. Ndaj ata që punojnë në...

SHKOLLA E PARË SHQIPE NË KORÇË APO SHKODËR?

Nga Luke Luka(Nga mos dija apo nga zori thone se gabon edhe folklori)7 Marsi...

Shenjat që paralajmërojnë se vuani nga hipertensioni

Një nga aspektet më të rrezikshme të hipertensionit është se mund të mos e dini që po vuani nga kjo sëmundje.

Pamje të pabesueshme, por të vërteta!

PLANETI YNË...Toka ofron peizazhe me bukuri që të lënë pa frymë. Mes tyre, disa duken sikur dalin fill...

Recent Comments