6.1 C
Pristina
Tuesday, March 2, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kur Esad Pashë Toptani mbyllte shkollat shqipe!!

Kur Esad Pashë Toptani mbyllte shkollat shqipe!!

Esadi, ky kamikaz i shqiptarisë e kulturës shqiptare, fatkeqsisht ka shokë edhe në ditët e sotme…Esat Pashë Toptani ishte në shërbim të armiqëve të Shqipërisë!Ai ishte një personalitet nga e kaluara e shqiptarëve i cili nmbahet mend për veprimtarinë e tij antikombëtare,vetëm për të realizuar qëllimet e tija personale.

Ai ishte në gjendje ti shërbente,turkut,greku,serbit,gjithëkujt për të arritur qëllimin e tij,të jetë sundues i një mahalle të paktën.

A nuk e dëshmon edhe ky faksimil i marrë nga shtypi i kohës tërë marrëzinë antikombëtare të këtij njeriu të keq!??
…fragmenti asht marrë nga fletorja “Perlindja e Shqipëniës”, dalë në Vlonë në vjetin 1913, nr. 35, fq 4…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shenjat përpara një sulmi kardiak

Mbi gjysmë milioni njerëz vdesin vetëm në SHBA, nga sulmet e zemrës. Kjo tregon që problemet me zemër janë një ndër shkaktarët...

Boshnjakët e Shqipërisë, historitë dhe legjendat mes dy popujve

Nga: Ylli PolovinaFjala shqiptare Bosna. Para se të vinin turqit Sarajeva nuk ka qenë ndonjë vendbanim, ca më...

Përse është e rrezikshme të përdorni iPhone ose Samsung të vjetër?

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju. Ky është paralajmërimi që japin ekspertët për të gjithë...

Si u zhvendos afresku mrekullibërës “Zoja e Shkodrës drita e Shqyniis” në Romë më 1467

Nga Albert Vataj550 vjet nga dita kur ikona e parë e Pajtores së Shqipërisë, “Zojës së Shkodrës”, u...

Recent Comments