Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Si qeverisi Ali Pashë Tepelena?

PËRSHTYPJET E KËSHILLTARIT TË TIJ HEBRE

Ibrahim Manzur Efendi (1778-1826) ishte një hebre nga Strasburgu emri i vërtetë i të cilit është Samson Cerfbeer de Medelsheim. Nipi i Cerfberr de Medelsheim (politikan gjatë Revolucionit Francez), ai bëri një jetë aventureske, duke ndryshuar emrin e tij disa herë dhe duke u konvertuar në Islam pasi u martua me një grua turke në Stamboll.

Ka qënë oficer në ushtrinë e Bonapartit në 1798; ishte antibonapartist dhe u dënua me burg, u arratis nga burgu në 1802 dhe shkoi në Stamboll ku në 1802 u vu në shërbim të ushtrisë osmane. Në 1813 ai u bashkua me ushtrinë boshnjake për të luftuar trupat serbe.

Pas disa peripecive në Evropë e Ballkan përfundoi këshillar ushtarak në oborrin e Ali Pashë Tepelenës në 1814. Ai gjithashtu qëndroi në Austri, Vestfalinë dhe Napoli.

Ai u kthye në Francë në 1819, botoi kujtime për Greqinë dhe Shqipërinë gjatë qeverisë së Ali Pashës, para se të vintë në Paris dhe të kryente vetëvrasje më 1826.

Vepra e tij “Kujtime për Greqinë dhe Shqipërinë” na jep informacione për jetën e veprimtarinë e Ali Pashës dhe për gjendjen politike e social-ekonomike të krahinave të Shqipërisë Jugore të asaj kohe dhe për tiparet etnografke të kësaj zone.

Ai mban qëndrim kritik ndaj mënyrës së qeverisjes së Ali Pashës.

Marrë nga libri i A.Pangos dhe S. Kostës. /Konica.al /InforCulture.info

InFor. Culture

Recent Posts

72 TË SHËRUAR DHE 284 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private…

56 seconds ago

Aforizma nga LEONARDO DA VINCI (Leonardo Da Vinçi, 1452-1519)

VOAL – Unë i dua ata që mund të buzëqeshin në telashe, të cilët mund…

1 min ago

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e ndriçuar të Hënës

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në…

19 mins ago

Shkodranët e famshëm që sollën fabrikat e para në Shqipëri, që në 1860-ën

Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes së famëshme shkrodrane, Daragjati ku të parët e…

33 mins ago

Si të pastroni shpejt e shpejt fundin e djegur të tenxhereve

Hej amvisa, e dimë që një prej ëndrrave tuaja në kuzhinë është që tenxheret dhe…

40 mins ago

Sa keq ju bën për lëkurën,detergjenti i enëve?

A ju ndodh ndonjëherë që pasi lani duart nga yndyra apo nga ushqimet dhe papastërtitë…

54 mins ago