Categories: KËSHILLA

Bëhuni bionde në shtëpi; 3 truke natyrale dhe që nuk dëmtojnë flokët tuaj

Nëse i numëroni të gjitha paratë që shpenzoni në një vit për lyerjen e flokëve, zbardhjen, produktet e tjera që premtojnë të hapni ngjyrën e flokëve pa i dëmtuar, do të shihni që shuma është shumë herë madhe. Për më tepër, mund të ndodhë që shumë prej tyre përfundojnë duke dëmtuar flokët tuaj për shkak të sasisë së madhe të kimikateve që ato përmbajnë. Fatmirësisht ka mundësi të tjera, të cilat nuk janë vetëm natyrore, por edhe efikase:

-Kamomil dhe lime: Kamomili është një bimë shumë e zakonshme që ka shumë përfitime shëndetësore. Kjo është arsyeja pse është një zgjedhje e mirë për trajtimin natyral të flokëve.

Përbërësit: 2 gota ujë, 5 qese çaji kamomili, 2 lugë lëng limoni

Ziejini qeset me çaj kamomili në ujë.

Kur të merrni një infuzion mjaft të përqendruar, shtoni lëngun e limonit.

Prisni që të ftohet dhe derdhni lëngun në një shishe llak.

Aplikojeni atë në të gjitha flokët tuaj në mënyrë të barabartë.

Prisni që të thahet.

Aplikoni zbutës dhe shpëlajini flokët.

Do të shihni një ndryshim pas 2 ose 3 përdorimesh.

– Kanella është një përbërës i zakonshëm. Është gjithashtu një mik i shkëlqyer kur bëhet fjalë për trajtimet e flokëve, pasi është një përbërës thelbësor që mund të përdorni për të arritur atë ngjyrën e lehtë që të gjithë duam.

Përbërësit: 3 lugë kanellë pluhur dhe 1/2 filxhan balsam.

Shtoni 3 lugët kanellë pluhur në gjysmën e balsamit.

Përziejini mirë derisa të bëhet si një krem i trashë.

Aplikojeni atë në flokët tuaj.

Lëreni për 3 deri në 4 orë.

Lani dhe shpëlani tërësisht.

-Ju lehtë mund t’i zverdhni flokët duke përdorur uthull, pa pasur nevojë të shpenzoni sasi të mëdha parash dhe, mbi të gjitha, pa përdorur kimikate që mund të shkaktojnë dëme të pakthyeshme në kokën tuaj.

Përbërësit: 1 pjesë uthull për çdo 6 pjesë të ujit

Në një gotë, përzieni 1 pjesë uthull dhe 6 pjesë ujë.

Aplikoni dhe lëreni për 15 minuta.

Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

In For Culture

Recent Posts

Besa e shqiptarit i mbajti gjallë/ Ja sa hebrenj u shpëtuan në Shqipëri: Populli i rrallë jemi!

Shqiptarët shpëtuan të paktën 3280 hebrenj gjatë holo kau stit. Gjatë viteve 1933-1944, Shqipëria shpëtoi…

12 mins ago

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Gjendra e tiroides e gjendur në pjesën e përparme të qafës prodhon hormonet më të rëndësishme…

30 mins ago

Pija natyrale që ju shpëton nga kolla e thatë

Kolla, veçanërisht kolla e thatë ështe shumë e sikletshme. Ajo është irrituese për fytin. Kolla…

41 mins ago

Pazari i vjetër madhështor ‘alla shkodran’

Pazari i vjetër në Shkodër, në kohën e lulëzimit të tij një sipërfaqe që nxinte…

55 mins ago

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

15 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

16 hours ago