Categories: KËSHILLA

Ecja mund të ul rrezikun e diabetit për 43 për qind

Ndërsa plakemi, është e dobishme për ne të marrim masa paraprake kundër sëmundjeve kronike.

Me kalimin e kohës, rreziku ynë për gjëra të tilla si diabeti dhe sëmundjet e zemrës ka tendencë të rritet.

Sidoqoftë, një studim i kohëve të fundit tregon se aktiviteti i thjeshtë i ecjes ul rrezikun e diabetit dhe mund të mbrojë shëndetin e zemrës tuaj ndërsa plakeni! Rekomandimi standard për sasinë e hapave që duhet të ndërmerrni brenda një dite është 10,000.

Sidoqoftë, në të vërtetë thuhet që ky numër të ishte pjesë e një fushate marketingu për pajisjet e numërimit të hapave, që nuk bazoheshin vërtet në ndonjë provë shkencore që 10,000 hapa janë numri magjik për shëndet të përsosur.

E thënë kështu, hulumtimet më të fundit të paraqitura nga shoqata amerikane e zemrës kanë sugjeruar që sa më shumë hapa të bëni  çdo ditë, aq më i ulët është rreziku nga diabeti dhe presioni i lartë i gjakut. Studiuesit grumbulluan të dhëna nga 1.923 njerëz.

Pjesëmarrësit ishin të moshës mesatare me një moshë mesatare 45 vjeç dhe të gjithë ata mbanin pajisje që numëronin hapat e tyre çdo ditë brenda vitit. Gjatë studimit, gjetjet treguan se personat që ecnin më shumë hapa në ditë ulën rrezikun e tyre për diabet për 43 për qind dhe ulën rrezikun e tyre për presion të lartë të gjakut për 31 për qind.

Më tej, studiuesit zbuluan se për çdo 1000 hapa shtesë në ditë që një person ndërmerrte, ulnin rrezikun për mbipeshë për 13 për qind.

In For Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

3 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

3 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

3 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

3 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

4 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

4 hours ago