6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kështu dukej motoçikleta e parë e Harley Davidson e prodhuar në vitin...

Kështu dukej motoçikleta e parë e Harley Davidson e prodhuar në vitin 1903 (Foto)

InforCulture sjellë fotografinë e motoqikletës së parë të prodhuar nga kompania prestigjioze Harley Davidson në vitin 1903. /InforCulture.info

Historia e kësaj kompanie të madhe të motoqikletave në Amerikë fillon në vitin 1901, kur 20 vjeqari William S. Harley filloj projektimin e një plani të një motoqiklete, ku së bashku me shokun e tij të fëmijërisë Arthur Davidson punuan për dy vite rresht për ta ndërtuar motoqikletën e parë, në dyqanin e makinerive të mikut të tyre Henry Melk. Ajo u përfundua në vitin 1903 me ndihmen e Arturit, Walter Davidson.

Pas ndërtimit të motoqikletës së parë që nuk rezultojë të jetë shumë e avansuar për shkak të vështërsisë të ngjitjes në për kodra ose pjesë më të larta, William S. Harley dhe vëllëzrit Davidson filluan ndërtimin e motoqikletave më të avansuara, ku të parën e quajtën si një eksperiment të mirë për punë të më tejëshme. Të tre filluan punën në një makinë të re dhe të përmisrsuar me një fuqi më të madhe se ajo e para.

Fotografia që kemi sjellur më poshtë është motoqikleta e parë Harley Davidson e ndërtuar në vitin 1903. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments