6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home ART "Sa kemi mall,ska deti valë.."-Vaçe Zela

“Sa kemi mall,ska deti valë..”-Vaçe Zela

InforCulture ju sjellë sonte njërën nga këngët më të njohura të këngëtares ikonë Vaçe Zela.

Kjo këngë bashkë me shumë tjera nga repertori i kësaj këngëtareje ,janë këngë të pavdekshme dhe dëgjohen e përpunohen edhe sot,shkruan InforCulture.info

TEKSTI I KËNGËS

Ne breg pulebardhat çajne fluturim
si kenga jone plot mall.
Kendojme nga larg
me dashuri,moj Arberi.
Te paret tane me brenge na lane
sa kohe me nuk te pane.
Por sot si lule me je ti,moj Shqiperi.
Ref:
Valet e detit shkumbojne ne cdo dallge
bashke me shoket ne breg kemi dale.
Sa kemi mall s’ka deti vale
o moj e bukur Arberi.
Shikojme nga larg
mendojme per ty
o moj e bukur Shqiperi.

Pertej ne dege
ti rrenje matan
mes detit me stuhi.
Shkuan kaq mot e deget s’u thane,moj Arberi.
Kjo kenga jone per ty perhere
na djeg si zjarr ne gji
tek zjarri yt ne jemi per jete,moj Shqiperi
Ref:
Valet e detit shkumbojne ne cdo dallge
bashke me shoket ne breg kemi dale
Sa kemi mall s’ka deti vale
o moj e bukur Arberi .
Shikojme nga larg
mendojme per ty
o moj e bukur Shqiperi
Sa kemi mall s’ka deti vale
o moj e bukur Arberi
Shikojme nga larg mendojme per ty
o moj e bukur Shqiperi!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments