Categories: KAFSHËT

Delfinët i mashtrojnë peshqit me ‘’rrjeta’’ balte (Video)

Qysh kohë më parë e dijmë se delfinët llogaritën si ndër kafshët më të menqura në planet. Në raport me trupin truri i tyre llogaritet i dyti pas njerzëve, ku kjo na tregon se delfinët janë shumë të veqantë në intelegjencën e tyre. /InforCulture.info

Sipas shkencëtarëve, kjo inteligjencë mund të vërehet në shumë aspekte të ndryshme të sjelljes së delfinëve.  Më saktësisht, ata janë të shoqërueshëm edhe me njerëz, u’a mësojnë aftësitë e tyre të jetës pasardhësve të tyre, ata madje mund të kontrollojnë shtatzënitë e njëri-tjetrit etj.

Në videon që kemi postuar më poshtë shihet se aftësia e delfinëve arrinë deri aty ku bëjnë truke të ndryshme për ta kapur prenë e tyre.

Ata së pari lokalizojnë prenë e tyre që në këtë rast janë peshq më të vegjël se ta, dhe pastaj notojnë nën ujë duke goditur me bishtin e tyre në hapsirën posht ujit të detit dhe keshtu krijojnë ‘’rrjeta’’ në formë unazash balte. Peshqit futnë në grackë dhe në panikë tentojnë që të kalojnë unazat nga balta duke u hedhur në ajër. Delfinët presin jashta tyre duke kapur peshqit me lehtësi dhe shijojnë vaktin e tyre të ushqimit. /InforCulture.info

Video: BBC Earth

InFor. Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago