6.1 C
Pristina
Saturday, January 16, 2021
Home RETROSPEKTIVË Video e vitit 1968:Kushtu bëhej një dasmë në Zhur të Prizrenit

Video e vitit 1968:Kushtu bëhej një dasmë në Zhur të Prizrenit

Në një video-xhirim të vitit 1968 prezantohen ritet dhe zakonet tradicionale, gjatë një dasme në Zhur të Prizrenit.

Kjo video e një dasme të zakonshme të kohës së atëhershme tregon më së miri se sa shumë kanë ndryshuar traditat e dasmave shqiptare.

Videoja edhe pse është e vjetër,shfaq qartë çdo zakon që duhej të bëhej patjetër në një dasmë në Zhur,shhkruan InforCulture.info

Daullja ,krushqit me veshje tradicionale, flamuri kombëtar, përgatitja e nuses ,e këndimi i burrave në odë ,janë vetëm disa nga shumë gjëra tjera që do shfaqen përgjatë kësaj videoje shumë interesante

Video është marrë nga “GazetaePrizrenit.net”/InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Martesa, fejesa, paja, miqësia, gruaja, burri, të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga “Kanuni i Lekë Dukagjinit”

Percaktimi e mëndyrët e Martesës.. 28. Percaktimi i Martesës në Kanun.M’u martue më kanun...

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë…

Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila...

“Nip i Pellazgut, o komb i vjetër! Nga ti më i vjetër nuk ndodhet tjetër!”

Disa thënje nga klerikë fetarë shqiptarë që tërë jetën e tyre i'a kushtuan jo vetëm fesë por edhe çështjes kombëtare! /InforCultutre.info

Raportimet e gabuara për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe debatet për flamurin, simbolin kombëtar

Simboli ynë Kombëtar, flamuri është përfshirë këto ditë nga një valë debati mbi vërtetësinë e asaj që Shteti shqiptar ka opërdorur si...

Recent Comments