6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home RETROSPEKTIVË 'Shqiptarët e uritur' – kjo është historia e fotografisë së vitit 1913...

‘Shqiptarët e uritur’ – kjo është historia e fotografisë së vitit 1913 të realizuar në Prishtinë

Ish-gazetari Bajram Mjeku ka publikuar një fotografi që shpërfaq mjerimin e shqiptarëve, e që thotë se është realizuar më 4 maj 1913 në Prishtinë. Aty shihen disa shqiptarë “të uritur e leckosur”, derisa në afërsi të tyre qëndrojnë edhe dy xhandarë serbë.

Përmes një postimi në Facebook, Mjeku ka thënë se fotografia mund të jetë realizuar në Qarshinë e Prishtinës, aty ku sot janë objektet e Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës.

“Askush më shumë se kjo fotografi e realizuar më 4 maj të vitit 1913 në Prishtinë, nuk dëshmon për mjerimin tonë. Shqiptarë të leckosur dhe të uritur, janë të “shoqëruar” edhe nga dy xhandarë serbë, të cilët janë dëshmia më e mirë e kërcënimit të radhës”, ka shkruar Mjeku.

Sipas Mjekut, kjo fotografi është realizuar nga bankieri francez dhe filantropi Albert Kahn, i cili e kishte vizituar Kosovën në maj të vitit 1913.

Në koleksionin e filantropit Albert Kahn, gjenden 94 fotografi me motive nga Kosova. Kahn veç Prishtinës, vizitoi edhe Prizrenin, Graçanicën e Lypjanin.

Fotografia është realizuar sipas sistemit të parë fotografik në botë me përdorim të thjeshtëzuar, i cili atëbotë quhej “true color”.

'Shqiptarët e uritur' – kjo është historia e fotografisë së vitit 1913 të realizuar në Prishtinë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si i dënoi Hitleri tre oficerët që e tradhtuan?

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Hitleri u befasua kur mësoi se tre nga oficerët e tij e kishin tradhtuar.

Hartë e zotërimeve të familjes së Dukagjinëve në shek. XV.

Hartë e zotërimeve të familjes së Dukagjinëve në shek. XV. (Harta është botuar nga historiani Ivan Božić në “Nemirno Pomorje XV veka”,...

Varri i vitit 1201, që flet për Principatën e Arbërit

Më 17 qershor 1984, në fshatin Brar të Tiranës, u zbulua një varr i vitit 1201, që flet për Principatën e Arbërit....

Rikthehet i ftohti, fundjavë me shi dhe borë

Në fundjavë më ftohtë.  Të shtunën në mëngjes shi dhe borë.  Nga e diela me kthjellime.  Në fillim të javës sërish priten...

Recent Comments