6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home KAFSHËT Këto janë macet më të njohura në botë

Këto janë macet më të njohura në botë

Persianet ­

Kjo është një nga racat më popullore të maceve në botë. Macja persiane është shumë leshatore dhe “dembele”. Ajo është një mace aristokrate, e cila si racë e pastër gjendet rrallë.

mace1

Ekzotiket ­

Macet ekzotike renditen për nga popullariteti pas maceve persiane. Këto mace janë ndër më të mirat për t’ju bërë shoqëri në prehër.

mace1

Maine Coon ­

Kjo është një mace goxha e madhe në përmasa dhe e ka origjinën nga Amerika

mace3

Ragdollet ­

Raca ragdoll është shumë e këndshme. Macet që i përkasin kësaj race, mësojnë shumë shpejt dhe ngjajnë me qentë për mënyrën sesi sillen dhe për zgjuarsinë.

mace1

Flokëshkurtrat britanike 

Kjo mace është më e famshmja në Britani. Ajo është e dashur, e qetë dhe është e përshtatshme të mbahet nëse keni dhe kafshë të tjera.

mace1

Abisinianet ­

Macet e racës abisiniane janë të bukura, të zgjuara dhe të shkathëta.

mace1

Flokëshkurtrat amerikane ­

Raca “flokëshkurtra amerikane” është një nga më të përhapurat në Shtetet e Bashkuara.

mace1

Sfinksat ­

Macet e kësaj race janë “të shëmtuara”, pa flokë dhe me një pamje jo shumë të këndshme. Jo çdokush do të dëshironte të mbante një mace të tillë në shtëpi.

mace1

Siamezet ­

Këto janë macet shtëpiake më të vjetra. Macet siameze janë të bukura, kanë pamje aristokrate, por janë hijerënda, veçanërisht ato me ngjyrë të zezë.

mace1

Birmanet ­

Macet e racës birman janë shumë të ëmbla.
Origjina e tyre është Azia.

mace1

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments