Categories: KËSHILLA

Kjo është mënyra e duhur se si të ngrohni ushqimet e mbetura pa i humbur shija

Të hani ushqim të ftohtë, pica të mbetura është diçka jo shumë e këndshme dhe jo e shijshme.

Por nëse e ruani ushqimin dhe më pas e ngrohni atë në mikrovalë po e bëni në mënyrën e gabuar! Duke përdorur këtë metodë të shpejtë dhe të thjeshtë bëni që ushqimi juaj thjesht të jetë i butë dhe jo me shije të mirë, pastaj normalisht jo i freskët.  Në të vërtetë, mënyra më e mirë për të ngrohur pica nuk është në furrë.

Metoda ideale e ripërtëritjes së pikës është në të vërtetë në tiganin tuaj, sipas Fox Neës. Kjo lloj ngrohje e bën që ajo të jetë krokante dhe me shije të njëjtë si në momentin që e keni blerë. Mjafton vetëm të vendosni ushqimin tuaj të ftohtë në tigan dhe ta lini në gradacion të mesëm për disa minuta.

Nqs shtoni disa pika uji në tigan më parë do të bënit akoma më mirë, më pas mbulojeni me kapak dhe prisni sa të bëhet gati.

In For Culture

Recent Posts

Kjo është arsyeja e “çuditshme” përse xhinset duhet futur për disa orë në frigorifer

Shumë prej nesh i përdorin pothuajse cdo ditë xhinset dhe eshte pamundur të gjesh një…

5 mins ago

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

36 mins ago

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet…

46 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

20 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

21 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

21 hours ago