Categories: KAFSHËT

Njihuni me macen më të vogël në botë (Video)

InforCulture sjellë një video të shkurtër të një mace të njohur si macja më e vogël në botë. /InforCulture.info

Këto mace kryesisht jetojnë në pyjet e Indisë dhe të Shri Lankës. Ato gjithmonë janë konsideruar të rralla dhe është meduar se janë në numër shumë të vogël prej tyre, por vëzhgimet e fundit tregojnë se ato janë më të zakonshme nga sa mendohej më parë.

Duke pasur parasysh madhësinë e tyre të vogël dhe aftësinë për të kapur brejtësit, ato mund të mbijetojnë nëse nuk përndiqen nga njeriu. Për fat të mirë, macja me njolla të ndryshkur mbrohet me ligj në të gjithë pjesën e saj dhe gjuetia e saj është e ndaluar.

Në videon e postuar më poshtë në YouTube nga BBC shihet macja më e vogël ne botë duke eksploruar teritorin e saj në pyllin ku jeton. Si mace e re dhe duke njohur në përgjithsi natyren e maceve ajo është shumë kurioze. /InforCulture.info

InFor. Culture

Share
Published by
InFor. Culture

Recent Posts

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Me rastin e shkarkimit, që Josip Broz Tito dhe udhëheqja më e lartë e Jugosllavisë,…

33 mins ago

Zbulohet vizatimi 2,000-vjeçar në formë të një maceje(Foto)

Në Peru është zbuluar një vizatim në tokën shkretirore ,ai ka formën e një maceje…

1 hour ago

NASA në misionin e tyre, me sukses prekën asteroidin

Pasi orbitoi rreth Tokës asteroidi Bennu për gati dy vjet, anija kozmike e NASA-s OSIRIS-REx…

1 hour ago

58 TË SHËRUAR DHE 159 RASTE ME COVID-19!

58 TË SHËRUAR DHE 159 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

2 hours ago

Hëna mund të ketë mbrojtur atmosferën e Tokës nga Dielli para 4 miliardë viteve

Hëna mund të ketë mbrojtur atmosferën e Tokës nga Dielli që ka qenë më aktive,…

2 hours ago

Kur ndryshon ora këtë vjeshtë dhe si lëvizin akrepat

Edhe pse u diskutua se shumë shpejt ora do të qëndrojë e njëjta, duket se…

2 hours ago