Categories: KËSHILLA

Mos i hidhni rrjetat e perimeve: Hyjnë në punë për shumë gjëra në shtëpi

Një nga mënyrat më të mira për të kursyer para është të na punojë mendja për të ripërdour dhe për të optimizuar mundësitë e përdorimit të objekteve të ndryshme. I keni parasysh rrjetat me të cilat blejmë porotkallet, limonët, patatet e ëmbla apo lakrat e Brukselit? Ato janë një prej objekteve të cilat nuk duhet të hidhen sepse gjejnë përdorime të shumta në shtëpi. Ja disa prej tyre:

Mblidhni top, lidhini me llastik dhe përdorini për të fërkuar tiganët dhe tenxheret.

1. Mund t’i mbani pranë pasqyrës së tualetit dhe të fusni furçat dhe krëhërat.

2. Mund të fusni lodrat e plazhit të fëmijës suaj.

3. Mund t’ia vishni një kornize dhe të varni në të vathë e bizhuteri.

4. Një tjetër mënyrë është t’i përdorni si rrjetë për të larë reçipetat dhe lingeri-et në lavatriçe.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago