Categories: KAFSHËT

Qentë që ju kuptojnë sikur të ishin njerëz, ja 12 racat më të zgjuara(Foto)

Të gjithë janë miqtë tuaj, por me disa rraca qensh thjesht mund të krijoni një lidhje më të ngushtë pasi mund t’ju kuptojnë më mirë. Sipas psikologut , Stanley Coren qentë e mëposhtëm i përkasin rracave më të zgjuara, përfundimet të cilat i ka botuar në librin The Intelligence of Dogs. Hidhini një sy fotogalerisë së mëposhtme. Qentë janë të renditur sipas shkallës së inteligjencës duke filluar nga më të zgjuarit. Burimi:GoodHouseKeeping

Border Collie


Poodle


Pastor Gjerman


Golden RetrieverDoberman PinscherLabrador RetrieverPapillonRottweilerPembroke Welsh Corgi- rraca e preferuar e familjes Mbretërore britanikeMiniature SchnauzerCollieCocker Spaniel

In For Culture

Recent Posts

A janë të dobishme farat e lulediellit kundër mbipeshës? – Këshillat e duhura

Farat e lulediellit janë ndër farat më të shëndetshme për njeriun. Ato janë tepër të…

3 mins ago

Fjalimi origjinal i Ismail Qemalit më 28 Nëntor 1912

Me rastin e ditës së Pavarësisë, “Diaspora Shqptare” risjell sot të plotë fjalimin e Ismail…

24 mins ago

480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19!

1.565 TESTIME, 480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit,…

30 mins ago

Pse duhet të hani kos në mëngjes? Vlerat fantastike për shëndetin

Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet…

35 mins ago

Jeta e panjohur e Sofokliut

MJESHTRI I TRAGJEDIVE TË LASHTA GREKE... Sofokliu, ishte një dramaturg që jetoi në Greqinë e…

35 mins ago

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

17 hours ago