6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Pamje të rralla të filmuara në Kosovë, viti 1920 (Video)

Pamje të rralla të filmuara në Kosovë, viti 1920 (Video)

Në këtë video të shkurtër mund të shihni disa pamje shumë interesante të filmuara në Kosovë në vitin 1920. /InforCulture.info

Video është e publikuar në Youtube në vitin 2017 nga kanali me emrin Shefqet Cakiqi. Në fillim të videos shihen pamje të një fshati që nuk është i evidentuar cili fshat mund të jetë, pastaj vjen një pamje të  dy barinjëve me një qen që si duket janë duke i ruajtur delet e tyre.

Pamja tjetër në vazhdim është edhe më interesate, ku shihet një qerre me qej (që në popull jan quajtur kije – në shumë zona të Kosovës është quajtur ‘’kerri me kije’’ dhe në munges të kuajve jan përdorur shumë për udhëtim, për të bartur dru e gjera të tjera. Qejt apo ‘kijet’ janë përdorur edhe për ta punuar tokën). Në qerre është i ulur një plak i moshuar dhe afër qerrës në këmbë duke ecur jan edhe dy burra tjerë që si duket mund të kenë qenë djemt e plakut në qerre, dhe tutje pas tyre është një djalë më i që ndoshta mund të ketë qenë nipi i tij.

Në fund të kësaj video jan edhe dy sekuenca të shkurtra të qytetit të Prizrenit dhe qytetit të Mitrovicës. /inforculture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini se çka ka në maje të kullës Eiffel?

Shpesh ndoshta e keni pyetur vetën se çka mund të gjendet tjetër në kullën e famshme franceze përveq strukturës së saj gjigande...

Vendi ku legjendat thonë se Lekë Dukagjini i kaloi vitet e fundit të jetës (Foto/Video)

Befasi e verës dhe e katër stinëve për turizmin shqiptar, padyshim mbetet grykëderdhja e Lumit të Shalës me Blinin e Gurit të...

A e dini kur janë prodhuar këpucët e para për dy këmbët?

Më 20 maj të vitit 1310, prodhohen këpucët e para për të dy këmbët, veças, të djathtë dhe të majtë.

Uliksi me plis në Villa La Olmeda Spanjë

Vila Romana La Olmeda është një vilë romake e shekullit IV para eres sone, mozaiket u zbuluan në vitin 1968 në fshatin...

Recent Comments