Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Rituali më bizar në histori: Kur të vdekurit fotografoheshin me të gjallët (Foto)

Në kohën e mbretëreshës Viktoria nuk kishte funerale tradicionale me shërbimet e kishës që ekzistojnë në kohën e tashme, por ekzistonin rituale krejtësisht të ndryshme dhe të çuditshme.

Për sundimin e Mbretëreshës Viktoria dhe gjithë epokën viktoriane dimë shumë, por ajo që që për publikun është më pak e njohur është mënyra si varroseshin njerëzit.

Shumë rituale të çuditshme në lidhje me vdekjen dhe të vdekurit kanë shënuar këtë periudhë.

Në fakt gjatë asaj kohe nuk kishte funerale tradicionale me shërbimet e kishës që ekzistojnë në kohën e tashme, por ekzistonin rituale krejtësisht të ndryshme dhe të çuditshme.

Një nga ritualet më bizare pas vdekjes ishte fotografimi i të vdekurve me njerëzit e gjallë.

Pikërisht këto rituale që lidhen me kohën e sundimit të Viktorias dhe funeraleve më së miri i përshkruajnë fotografitë e mëposhtme në të cilat besoni ose jo gjenden njerëz të vdekur.

Në këtë fotografi janë pesë fëmijë, prej të cilëve vajza në të majtë është e vdekur dhe varrimi i saj është bërë pa lule dhe pa një kor funeral. Kjo foto ishte e mjaftueshme për t’u bërë varrimi i saj i plotë.

Besoni apo jo, edhe ky djalë është i vdekur. Në fund të fotos, prapa këmbëve të tij, mund të vëreni diçka, që duket si lidhëse e që e lejon trupin e pajetë të qëndrojë drejt.

In For Culture

Recent Posts

Arsyet e fobisë nga kafshët shtëpiake

Për ata që kanë kafshë shtëpiake apo përshëndesin çdo kafshë që shohin në rrugë, mund…

30 mins ago

Si ta dini nëse dikush ju spiunon telefonin?

A keni pasur ndonjëherë frikë se dikush po e përdor celularin tuaj kundër jush? Jo…

39 mins ago

574 TË SHËRUAR DHE 539 RASTE ME COVID-19!

1.219 TESTIME, 574 TË SHËRUAR DHE 539 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit,…

47 mins ago

Truk i shkëlqyeshëm si ta shkrini akullin në xhamat e veturës për dhjetë sekonda

Ekziston një mënyrë e shkëlqyeshme si të shkrihet shpejt, pa gërryerje dhe pa blerje të…

55 mins ago

Kjo është arsyeja e “çuditshme” përse xhinset duhet futur për disa orë në frigorifer

Shumë prej nesh i përdorin pothuajse cdo ditë xhinset dhe eshte pamundur të gjesh një…

1 hour ago

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

2 hours ago