6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?

Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?

Gërmimet arkeologjike dëshmojnë gjurmët e para të ndërtimeve në Kështjellën e Gjirokastrës që në shek. IV, por ajo mori trajta më të përcaktuara në fund të shek.VI.

Kështjella, që ishte edhe bërthama e vetë qytetit të Gjirokastrës, e përfundon etapën e parë të ndërtimit nga gjysma e dytë e shek. XIII, ndërsa etapa e dytë e rindërtimit dhe zgjerimit u takon viteve 1811-1812 kur e shtiu në dorë Ali pashë Tepelena. Kështjella mori pamjen e sotme dhe një nga projektuesit dhe zbatuesit kryesorë ishte mjeshtri Petro Korçari. Ka 3 hyrje kryesore dhe një të vogël. Mbrohet me 7 kulla që arrijnë deri në 30 m lartësi, në pjesën e sipërme me 1-2 kate dhe me salla të mëdha. Është një nga kështjellat më madhështore e të ruajtura më mirë në Shqipëri./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si duhet ta pini ujin, nëse doni të bini shpejt në peshë

Çdo ditë dëgjoni sesa e rëndësishme është të pish ujë, jo vetëm për të patur një metabolizëm të shëndetshëm, por gjithashtu për...

Përqafimi 4 800 vjeçar nënë-fëmijë

Lidhja e fortë mes nënës e fëmijës mund të të trondisë e të të mallëngjejë dhe 4800 vjet më pas. Këtë gjë...

Si dështoi plani grek i 1925 për të përzënë 5000 çamë nga Greqia

Në fund të vitit 1925 opinioni shqiptar u trondit nga përhapja e lajmeve për një plan të frikshëm të Greqisë, e cila...

202 TË SHËRUAR DHE 296 RASTE ME COVID-19!

202 TË SHËRUAR DHE 296 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Recent Comments