Fotografi e rrallë e qytetit të Shkodrës në vitin 1910 (Foto)

InforCulture sjellë për ju një fotografi të rrallë të vitit 1910 të shkrepur në qytetin e Shkodrës. /InforCulture.info

Fotografia duket të jetë shkrepur në një ditë tregu në qytetin e Shkodrës, pasi që në të shihen mallra si pemë perime dhe gjera të ndryshme si dhe burra dhe gra shqiptare duke bërë shit-blerje.

Fotografia të jep përshtypjen e një dite të qetë, ku banorët shkodranë, por ndoshta edhe banorë të viseve të tjera shqiptare kanë dalë të furnizohen me gjera të nevojshme për ta. Karakteristike tjetër e kësaj fotografie është edhe veshjet e njerzëve në foto. Aty shihen burra të veshur me tirqi por edhe me fustanella (gjë që shumë kush mendon se fustanella ishte traditë vetëm e burrave të Shqipërisë së Jugut). Në fotografi shihen edhe gratë malsore me veshjën Xhubletën mijëvjeqare. /inforculture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

15 mins ago

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet…

24 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

20 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

20 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

21 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

21 hours ago