6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SOCIALE Për Bjeshkët e Namuna të Kosovës

Për Bjeshkët e Namuna të Kosovës

Bjeshkët e Namuna të Kosovës janë zona malore më e madhe dhe më e lartë e Kosovës, në pjesën perëndimore të saj, kufi me Shqipërinë dhe Malin e Zi, vazhdim i drejtpërdrejtë orografik i Bjeshkëve të Namuna që shtrihen brenda territorit të Shqipërisë.

Rrjedhja e sipërme e Bistricës së Pejës i ndan Bjeshkët e Namuna të Kosovës në pjesën jugore dhe veriore.

Në pjesën jugore gjenden majat më të larta, si maja e Ropës, Marjashi, Gjeravica, maja më e lartë e Kosovës (2656 m).

Kanë gjithashtu reliev të ashpër, të thepisur, me kreshta të ngushta e forma të shumta.

Pjesën veriore të Bjeshkëve të Namuna të Kosovës e përbëjnë malet Hajlla, Zhlebi, Mokra etj.

Bjeshkët e Namuna kanë pasuri të mëdha ujore dhe janë një nga zonat më të pasura të Ballkanit me bimësi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Foto të rralla të Mirditës në vitin 1890(Foto)

Në dy fotografi të vjetra të vitit 1890 shihen burrat dhe gratë e Mirditës të veshur me veshje karakteristike që njihen edhe...

Lavamanin mund ta zhbllokoni me këto 3 truke

Gjithçka iu duhet janë këta tre produkte. Pakujdesia gjatë larjes së enëve duke bërë shpeshherë që mbetjet e ushqimeve...

Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për yndyrën e flokëve

Yndyra e flokëve nuk po ju lë të qetë? Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për këtë problem.

Zbulimi i fjalorit që shërbente për korrespondencën e fshehtë

Nga Aurenc Bebja, Francë – 8 Maj 2021 “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e...

Recent Comments