Categories: KËSHILLA

Këto janë ushqimet që u ndalin oreksin

Shkencëtarët janë duke e kërkuar formulën e duhur që do t’i ndihmojë njerëzve të heqin kilogramët e padëshiruar.

Stërvitja dhe dietat dihet që janë disa nga mënyrat për zgjidhjen e këtij provlemi, por ka edhe disa ushqime që ua ndalojnë oreksin.

Sipas shkencëtarëve, duke i konsumuar këto ushqime do të keni më të lehtë të humbni peshën e padëshiruar.

Ja cilat janë ato ushqime:

Mollët

Mollët janë një zgjidhje ideale, pasi zvogëlojnë ndjenjën e urisë dhe përmbajnë pektinë, e cila ndihmon për të stabilizuar nivelin e glukozës në gjak.

Kumbullat e thata

Fibrat dhe sorbitoli i kumbullës stabilizojnë glukozën në gjak dhe zvogëlojnë urinë, ndërsa plotësojnë edhe dëshirën për shijen e ëmbël.

Çokollatë e zezë

Sipas studimeve, ngrënia e një sasie të vogël çokollate të zezë ndalon urinë. Komponimet e çokollatës së zezë ngadalësojnë tretjen dhe ju bëjnë të ndjeheni të ngopur./

In For Culture

Recent Posts

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

34 mins ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

58 mins ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

59 mins ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

1 hour ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

2 hours ago

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të…

4 hours ago