Categories: Uncategorized

Gjashtë gabime në higjienë që rrezikojnë shëndetin tuaj

Epidemia COVID-19 në botë ka bërë pjesën e saj, me mjekët duke na paralajmëruar çdo ditë për gjërat kryesore që duhet përkujdesur për të zvogëluar mundësinë e infeksionit.

Akoma, shumë vazhdojnë të mëkatojnë në hapat më banalë, siç janë larja e duarve dhe bërja e dushit. Portali Bright Side ka renditur gjashtë zakone të gabuara që shumica e njerëzve bëjnë dhe se është koha e duhur për t’i ndryshuar.

1. Shumë shpesh bëni dush dhe dush

Mund të tingëllojë joligjore, por shumë shpesh një dush është po aq i keq sa të mos bësh dush. Një ekip ekspertësh në Universitetin Columbia pretendojnë se shumë dush e than lëkurën tuaj dhe lë të çara në të, duke e bërë më të lehtë për mikrobet të hyjnë në trup. Rekomandohet të mos bëni dush më shumë se një herë në ditë.

2. Mos i lani duart përpara se të shkoni në tualet

B akteret nuk gjenden vetëm në banjë, por kudo në shtëpi. Kjo do të thotë që nëse nuk keni larë duart për një kohë të gjatë, bakteret duhet të jenë grumbulluar. Kështu, kur fshini pjesët intime pas një emergjence, ju mbani mikrobet e rrezikshme në duar. Andaj, larja e duarve para se të shkoni në tualet është po aq e rëndësishme sa larja e duarve pas një emergjence.

3. Lëshoni ujin me majat e gishtave

Tualeti është padyshim një nga vendet më të ndyra në shtëpinë tuaj, dhe hulumtimet tregojnë se edhe 90 minuta pas shpëlarjes së guaskës, bakteret janë ende të pranishme. Mos e shtypni butonin e lëshimit të ujit me majat e gishtave, por me shuplakë të dorës. Kjo parandalon transferimin e baktereve në gjëra që mund të prekni përpara se të lani duart.

4. Flini në të njëjtën jastëk për një kohë të gjatë

Jastëkët janë një parajsë e vërtetë për merimangat dhe mykun. Nëse keni probleme me lëkurën, d uhet ta konsideroni këtë për shkak të jastëkut. Merimangat e pluhurit mund të shkaktojnë alergji dhe probleme të frymëmarrjes. Rekomandohet gjithashtu larja e rregullt e jastëkëve.

5. Flini me kafshët shtëpiake

Edhe gjatë natës ju duhet t’i kushtoni vëmendje higjienës. Ekspertët nuk rekomandojnë të flini në të njëjtën shtrat me kafshët shtëpiake. Edhe nëse rregullisht blini dhe krihni flokët tuaj të preferuar, bakteret janë ende të pranishme në lesh.

6. Lani fytyrën me sapun

Në vend që të pastrojë fytyrën, sapuni mund të bllokojë poret dhe të shkaktojë inflamacion. Dermatologët thonë se sapuni dëmton nivelin e pH të lëkurës dhe rezistencën e tij ndaj baktereve.

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

34 mins ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

39 mins ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

1 hour ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

1 hour ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

2 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

2 hours ago