6.1 C
Pristina
Tuesday, January 19, 2021
Home KËSHILLA Ja pse duhet evituar skuqja e ushqimeve me vaj të përdorur

Ja pse duhet evituar skuqja e ushqimeve me vaj të përdorur

Ja pse duhet evituar skuqja e ushqimeve me vaj të përdorurSHBA- Kujdes kur ripërdorni vajin për skuqje, apo për të ngrohur në të një ushqim të gatuar më parë, pasi mund të jetë helmues për shëndetin.

Nga përdorimi më shumë se njëherë i këtij vaji formohen disa substanca që lidhen me sëmundjet neurvore dhe disa lloje të kancerit.

Vaji i përdorur për skuqje mund të jetë shumë i rrezikshëm dhe helmues në disa mënyra. Që në skuqjen e parë, ai lëshon në ambient disa substanca të quajtura aldehide, të cilat mund të thithen nga ajri. Por një studim i fundit tregon se, ekziston mundësia që këto substanca të mbeten edhe në vaj dhe të përthithen nga trupi i njeriut bashkë me ushqimin

Kujtojmë që aldehidet janë përcaktuar nga shkencëtarët si substanca që lidhen me sëmundjet si Alzheimer, Parkinson dhe disa lloje të kancerit.

Edhe më parë dihej që aldehidet çliroheshin në ajër pas skuqjes, por studimi më i ri tregon se ato mbeten në vajin që skuqet, kështu që bëhen të rrezikshme për shëndetin, pasi përthithen sëbashku me ushqimin. Prandaj specialistët këshillojnë që vaji të përdoret vetëm një herë për skuqje, që trupi të përthithë sa më pak aldehide.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Foto Dite/1906, Gratë shkodrane hidhnin lule nga kalaja në kujtim të Skënderbeut

Një gravurë origjinale e vitit 1906 na njeh me një ritual të grave shkodrane për të respektuar Heroin Kombëtar. Gratë shkodrane hidhnin...

Zgjidhjet natyrale kundër problemeve me dhëmbët

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që...

Para se t’i lani flokët, qitni kripë në shampon: Efekt magjik që ju lë pa fjalë!

Efekt të shkëlqyeshëm arrihet nëse produktin për kujdes të flokëve e ngrohni dhe i shtoni pak kripë.A e...

Harta e Shqipërisë natyrale para dy shekujve ku tregon zonat e banuara nga shqiptarët(Foto)

Kjo hartë e para dy shekujve tregon se sa e madhe ka qenë Shqipëria dhe sa është zvogëluar tani trungu jonë kombëtar.Fotoja...

Recent Comments