6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Çporruni prej meje! Egërsira Gjakpirëse!! Karikaturë shqiptare në vitin 1913 (Foto)

Çporruni prej meje! Egërsira Gjakpirëse!! Karikaturë shqiptare në vitin 1913 (Foto)

Karikaturë shqiptare e vitit 1913 që tregon Shqipërinë si grua duke u mbrojtur prej egërsirave që personifikojnë vendet fqinje të cilat kërkonin të ndanin Shqipërinë. /InforCulture.info

Karikatura ishte realizuar nga ambasadori amerikan George Williams, në vitin 1913 dhe kishte bërë xhiron në për botë atë kohë duke u botuar në Amerikë, Francë, Rumani etj.

Shqipëria paraqitet si një femër e bukur e veshur me xhubletë e opinga, me gërsheta të gjatë, që në njërën dorë mban një shpatë, në tjetrën një kobure, drejtuar përkatësisht “Grekut”, i personifikuar si një leopard ngritur mbi dy këmbë, duke kafshuar shpatën dhe Malit të Zi, paraqitur si një majmun i zi. Rrotulluar nëpër këmbë është një gjarpër, pranë të cilit lexohet “Serbi’’. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments