6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KURIOZITETE Fotografia që tregon se si duket Toka gjatë stinës së pranverës

Fotografia që tregon se si duket Toka gjatë stinës së pranverës

Toka në një ekuilibër të përsosur mes natës dhe ditës është kapur në një imazh mahnitës të realizuar nga hapësira.Pamja e befasishme u kap në Ekuinoksin e Pranverës, një nga dy kohët e vitit ku Toka nuk është as afër, e as larg diellit.

Ekuinoksikët e këtij viti, term zyrtar për fillimin astronomik të pranverës, ndodhi në 20 mars, kur u realizuar edhe fotografia.

Ekspertët nga Shoqata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) e kapën imazhin duke përdorur satelitin e tyre ‘GOES’. /Gazeta Lajm

/InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

Recent Comments