Categories: RETROSPEKTIVË

Shtëpia e filmave, banesa e Qirinxhinjve në Korçë ku xhirohej ‘Përballimi’ dhe ‘Karnavalet’

Korça është qyteti ku janë hedhur gjurmë të pashlyshme celulodi në kinematografinë shqiptare.

Në hyrje të pazarit, për ata që e venë re, ka një tabelë në një tip foltoreje, ku renditen filmat shqiptarë që janë xhiruar apo kanë patur subjektet e tyre nga ky vend historik i Korçës.

Për gjithkënd që në kujtesë filmin ‘Përballimi’ skena ku aktorët Kadri Rroshi dhe Jani Riza shesin drithë në ambjentet e pazarit dhe ndeshen me sekretarin e parë Martin Krekal.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

21 hours ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

21 hours ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

22 hours ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

23 hours ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

23 hours ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago