6.1 C
Pristina
Saturday, January 16, 2021
Home RETROSPEKTIVË Foto të rralla: Kështu mbroheshin njerëzit 100 vite më parë nga ‘gripi...

Foto të rralla: Kështu mbroheshin njerëzit 100 vite më parë nga ‘gripi spanjoll’

Ndonëse kanë kaluar 100 vite nga virusi famëkeq, i ashtuquajturi “Gripi Spanjoll”, edhe sot, teksa përballemi me një tjetër pandemi të rrezikshme, maska është mburoja më e mirë.

Maska për fytyrën u bë pjesë e pandashme për shumë mjekë, infermierë, punëtorë, gjatë viteve 1918. Kohë kur “Gripi Spanjoll” kishte kapluar botën.

Megjithatë, duke iu referuar viktimave, shifrat janë alarmante, krahasuar me dy periudhat. Gjatë “Gripit Spanjoll”, humbën jetën 50 milionë njerëz në të gjithë globin, ndërsa aktualisht nga koronavirusi, janë regjistruar 261,321 viktima. Fotot e mëposhtme janë vërtetë të rralla, për më shumë ju ftojmë t’i ndiqni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Martesa, fejesa, paja, miqësia, gruaja, burri, të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga “Kanuni i Lekë Dukagjinit”

Percaktimi e mëndyrët e Martesës.. 28. Percaktimi i Martesës në Kanun.M’u martue më kanun...

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë…

Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila...

“Nip i Pellazgut, o komb i vjetër! Nga ti më i vjetër nuk ndodhet tjetër!”

Disa thënje nga klerikë fetarë shqiptarë që tërë jetën e tyre i'a kushtuan jo vetëm fesë por edhe çështjes kombëtare! /InforCultutre.info

Raportimet e gabuara për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe debatet për flamurin, simbolin kombëtar

Simboli ynë Kombëtar, flamuri është përfshirë këto ditë nga një valë debati mbi vërtetësinë e asaj që Shteti shqiptar ka opërdorur si...

Recent Comments