6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KURIOZITETE Këtu njerëzit jetojnë nëntokë, njihuni me qytezën më interesante në botë

Këtu njerëzit jetojnë nëntokë, njihuni me qytezën më interesante në botë

Cooper Pedy është një qytezë nëntokësor që gjendet në veri të qytetit Adelaide të Australisë. Për më shumë se 100 vite, mijëra njerëz në këtë qytezë jetojnë nën tokë, ndërsa arsyeja e kësaj është shumë interesante, transmeton arbresh.info.

Kjo qytezë ka një popullsi prej rreth 2 mijë personave të përbërë kryesisht prej Aborigjenëve

Coober Pedy posedon mijëra puse të minierave dhe për këtë arsyeje  konsiderohet  si kryeqyteti i minierës së opaleve të botës.

Nga ana tjetër, Aborigjenët e quajnë  këtë rajon si  ‘kupa-piti’, që domethënë “vrimë e bardhë”, apo “vrimë uji”.

Gjëja kryesore që e bën interesante këtë qytezë,  janë 1500 shtëpitë nëntokësore të ndërtuara nga banorët Brenda  tuneleve të  mbetura nga miniera e opalit

Me vite me radhë, 60 përqindëshi I banorëve jeton nëpër  këto  shtëpi të gdhendura në tokë.

Banorët, këto shtëpi i kanë ndërtuar nën tokë për t’I ikuar temeraturave të larta që shënojnë në këtë shtet .

Përveç kësaj, kjo qytezë posedon edhe shumë dyqane, kisha, muze, galeri arti dhe madje edhe një hotel./arbresh.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments