Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Ulliri më i vjetër në Ballkan gjendet në një fshat shqiptar

Pak kush e di se në fshatin Gjorm të Kurbinit gjendet një rrënjë ulliri me vlera të mëdha që i kapërcejnë ato ushqimore. Ulliri i Gjormit që shihni në foto është 1 mijë vjeçar dhe hyn në 100 ullinjtë më të vjetër në Ballkan.

Asnjë mbrojtje të veçantë nuk gëzon kjo pemë me vlera të mëdha. “Duhet shpallur monument natyre ky ulli qindravjeçar që prodhon ende kokrra”, thotë Dr.Selman Meziu në Facebook. Sipas tij, ulliri i Gjormit është simbol qëndrese, bukurie, kulture të lashtë, i mrekullisë së natyrës e dhuratë me vlera të dukshme historike, shkencore e kulturore.

Aktualisht askush nuk kujdeset për të, veç fshatarëve të zonës; Universiteti Bujqësor, Ministria e Bujqësisë, etj, që duhet të ishin më të interesuara, me sa duket nuk e dinë se ekziston ky ulli i rrallë.

In For Culture

Recent Posts

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

36 mins ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

59 mins ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

1 hour ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

1 hour ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

2 hours ago

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të…

4 hours ago