6.1 C
Pristina
Sunday, February 28, 2021
Home KËSHILLA Përse bëhemi agresivë kur jemi të uritur

Përse bëhemi agresivë kur jemi të uritur

Kur janë të uritur, njerëzit bëhen më agresivë, theksojnë shkencëtarët

Sa më shumë kohë kalon midis racioneve, niveli i glukozës është më i ulët për prandaj truri fillon të tajitë hormonin e stresit.

Në rast që kalon shumë kohë midis dy racioneve, truri është në panik se më nuk do të marrë ushqim. Glukoza i jep trurit të ashtuquajturin “karburant”, transmeton Telegrafi.

Kur truri është i uritur, interaksioni i njerëzve bëhet posaçërisht i vështirë, sepse karburanti më i rëndësishëm i trurit, glukoza, u ndihmon njerëzve që të përqendrohen.

Kur glukoza arrin në nivele kritike, mund ta kemi të vështirë të përqendrohemi; mund të bëjmë gabime banale prej vështirësisë në të folur, ose mund të bëhemi agresivë.

Nëse nuk hamë, vjen deri te përgjigjja psikologjike e cila e krijon pakënaqësinë.

Sulmi i urisë nxit hormonin e stresit për çka është e vështirë që të përmbahet hidhërimi.

Adrenalina ofron një veprim të llojit “lufto ose ik” përballë ndonjë të papriture ose ndonjë situate kërcënuese.

Agresiviteti ndërpersonal, në fakt, varet shumë nga kultura e përkatësisë.

Zgjidhje janë porcionet e vogla të pasura me artikuj ushqyes, këshillojnë shkencëtarët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këto janë automjetet më gjigante në botë !(Video)

https://youtu.be/d2CjmdMP1BQ?t=49

Ushqimet që duhet t’i konsumoni nëse vuani nga anemia

Anemia mund t’ju bëjë të ngadalshëm dhe të nevrikosur. Edhe pse rastet dallojnë, shpeshherë anemia mund të ndërlidhet me mungesën e materieve...

”U vodh kanga nga zemra e kombit, shpërtheu në vaj të dikuem mjerimit,..”

KANGA QË S'KUPTOHETMelodisë kombëtareU vodh kanga nga zemra e kombit,shpërtheu në vaj të dikuem mjerimit,këndoi ujen...

Recent Comments