Categories: KËSHILLA

Ushqimet që përmbajnë më shumë hekur se sa mishi

Hekuri është një mineral shumë i rëndësishëm dhe jetik për trupin e njeriut. Ai është në përbërje të eritrociteve, qelizave të kuqe të gjakut që shërbejnë për transportin e oksigjenit në inde.

Hekuri është i pranishëm në disa ushqime sidomos mishi i kuq, por ndodhet edhe në ushqime të tjera vegjatariane, si në këtë galeri.

Spinaqi

Brokoli

Patate e pjekur

Farat e susamit

In For Culture

Recent Posts

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

39 mins ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

1 hour ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

1 hour ago

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarve

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarveTipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë…

1 hour ago

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

5 hours ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

5 hours ago