6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home RETROSPEKTIVË 5 histori suksesi që dëshmojnë se krizat ekonomike nuk janë gjithmonë të...

5 histori suksesi që dëshmojnë se krizat ekonomike nuk janë gjithmonë të këqija për biznesin!

Krizat ekonomike nuk janë gjithmonë lajme të këqija për bizneset pasi ekonomitë e shtypura dhe në vështirësi mund të sjellin risi të mëdha edhe në këtë kohë. Kompanitë ekzistuese duhet të gjejnë mënyra të reja për të mbijetuar dhe lulëzuar, duke lançuar produkte që nuk përshtateshin ndoshta në momente më të mira, duke qenë kreativ për shtrirjen e fondeve. Ndërkohë njerëzit pa punë tani mund të shpikin punët e tyre; ata njihen si sipërmarrës mbijetese.

Më në fund, recesionet krijojnë kërkesa të reja dhe të ndryshme të klientëve, si për argëtim të lirë në vend të pushimeve të shtrenjta, kështu që bizneset në industri papritmas të njohur, mund të lulëzojnë. Më poshtë janë pesë kompani dhe produkte të cilat kanë lindur nga recesionet ekonomike. Jo të gjithë janë akoma të vegjël, megjithëse shumica filluan në atë mënyrë!

Kur OPEC katërfishoi çmimet e saj të naftës në fillim të viteve 1970, SHBA goditi një periudhë recesioni, stagnacioni dhe papunësie të lartë. FedEx, e themeluar në 1971, filloi transportimin e paketave në ’73, ashtu si filloi embargo e naftës. Dy vitet pasues thuajse e shkatërruan kompaninë: Fred Smith, themeluesi, i qarkullonte gati të tërë 84 milion dollarët që ai i mblodhi, përkundër faktit se ai po realizonte misionin e kompanisë, për të dërguar dokumente brenda natës. Por kjo do të thoshte të shpenzoje më shumë për rritjen e kostove të karburantit. Angazhimi i themeluesit për misionin e tij e mbajti kompaninë lart, ashtu siç bëri një fushatë inovative reklamimi që bindte klientët se shërbimi i tij ishte një domosdoshmëri: “FedEx – kur absolutisht, pozitivisht duhet të jetë aty brenda natës.” Përpjekjet e tij janë paguar: deri në vitin 1980, fitimet arritën në 38,7 milion dollarë.

Kraft Miracle Whip

Pasi Richard Hellman prezantoi kremin e tij për lyerje të sandviçëve në fillim të viteve 1900, amerikanët u bënë adhurues të majonezës. Por tridhjetë vjet më vonë, gjatë Depresionit të Madh, njerëzit nuk mund të përballonin më ato, i cili është bërë nga përbërës të kushtueshëm: vezë, vaj dhe uthull. Kraft, shitjet majonezës së të cilës ishin duke rënë, krijuan një teknologji të re emulsifikuese për të krijuar një alternative majoneze. Makineria bëri të mundur krijimin e një majoneze altrnative shumë më të lirë falë përbërësve të tillë si shurupi i misrit me fruktozë të lartë uji, në vaj, duke krijuar mrekullinë Whip.

Apple i Steve Jobs solli iPod të gjeneratës së parë në treg në tetor 2001, në vazhdën e risisë të dot-com të vitit 2000. Megjithëse etiketa e çmimit të 399 dollarëve të pajisjes nuk ishte aspak miqësore me recesionin, 600,000 njerëz blenë një deri në fund të 2002. Ky numër u rrit në 2 milion një vit më vonë, sipas Cult of Mac. IPod nuk u krijua për shkak të vështirësive të recesionit – ishte pjesë e strategjisë së Steve Jobs më herët, por shitjet e mëdha ishin prova e konsumatorëve që kërkonin kënaqësi relativisht të lirë gjatë asaj kohe: është më pak e kushtueshme se një stereo, duke shkuar në koncerte, ose blerja e një TV. Për Apple, suksesi do të thoshte që kompania mund të mbështetej në një linjë produktesh të parave të gatshme ndërsa ekonomia e vendit u rivendos.

King Kullen

Një punonjës i Kroger i quajtur Michael Cullen pati idenë të krijonte supermarketin modern – një vend me ton mallrash, pazar vetë-shërbimi dhe çmime me ulje- por shefi i tij në Kroger nuk e aprovoi. Kështu që, ai la pozicionin e tij për të  krijuar King Kullen. Dyqani i parë u hap në Queens në Gusht 1930, dhe suksesi erdhi shpejt; deri në vitin 1932, kishte tetë vende të reja, për shkak të çmimeve të ulëta që përputheshin me buxhetet e epokës së Depresionit. Sot, ka 36 supermarkete në Long Island, dhe Cullen mban nderin që ka themeluar zinxhirin e parë të supermarketeve moderne.

General Motors

Pas mbërritjes së shekullit të 20-të, ekonomia amerikane iu nënshtrua Panikut (The Panic) të vitit 1907. Vendi nuk kishte ende një bankë qendrore dhe huazimi i tepërt përfundimisht çoi në drejtimin e institucioneve financiare. Paniku zgjati vetëm një muaj, megjithëse u deshën dy vjet që ekonomia të rimëkëmbet dhe bizneset të rimarrin aksesin në kredi. Gjithë ai kaos nuk e ndaloi themeluesin e GM William Durant të inovonte. Ai prodhonte karroca të tërhequra nga kuajt para panikut dhe iu drejtua automjeteve në 1908. Megjithëse ai nuk ishte sipërmarrësi i parë me idenë, ai ishte i pari që përshpejtoi kompaninë e tij të motorit Flint, me bazë MI në një prodhues automatik. Pastaj, ndërsa ekonomia u rikuperua, ai ishte në gjendje ta shndërronte biznesin në një ambient këmbimi dhe kleringu, duke blerë prodhues të tjerë makinash, si Oldsmobile, Cadillac, dhe Pontiac, dhe duke menaxhuar prodhimin, shitjen dhe R&D në shkallë të gjerë.(ondeck)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments