Categories: KËSHILLA

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk hani kurrë peshk?

Peshku dhe gjithë ushqimet e tjera të detit na vijnë në ndihmë për shumë gjëra që lidhen me shëndetin tonë. Të pasura me Omega 3, vitaminë E dhe zink i bëjnë mirë trurit dhe lëkurës sonë.

Gjithsesi, për një arsye apo një tjetër ka njerëz të cilët nuk e konsumojnë dot peshkun dhe as që duan ta provojnë atë. Nga ana tjetër, këshillohet që të paktën një herë në javë në tryezat tonë të ketë peshk për shkak të ndikimit që ka ai në trurin e njeriut.

Ç’duhet të dinë ata që s’e kanë ngrënë dhe e dinë që s’do ta hanë kurrë?!

Mos u panikosni.  Shumë njerëz janë veganë, kurse të tjerë jetojnë në një pjesë të botës ku nuk ka peshk, prandaj çfarë duhet të bëni është t’i zëvendësoni me ushqime të tjera.

Mjafton të hani arra dhe fara për të ushqyer trurin dhe forcuar memorien.

Omega-3 parandalon sëmundje të tilla si Alzheimer-i dhe gjithashtu  na mbron nga problemet e zemrës. Gjithsesi ky element gjendet edhe arrat, farat chia ose suplemente të tjera. E mira është që në dietën tuaj ushqimore peshku të mos mungojë, prandaj, provojeni sërish.

Shijet ndryshojnë me kalimin e kohës dhe mund t’ju pëlqejë.

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

7 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

7 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

8 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

8 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

8 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

8 hours ago