6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home ART Buena Vista Social Club - Hasta Siempre - Comandante Che Guevara -...

Buena Vista Social Club – Hasta Siempre – Comandante Che Guevara – Preferencë muzikore

Buena Vista Social Club është një zgjedhje e mirë muzikore në këtë kohë karantine, posaqërisht për ata të cilët i pelqejnë tingujt e muzikës së Amerikës Latine. /InforCulture.info

Buena Vista Social Club është një grup muzikantësh kubanë që u themelua në vitin 1996 ku si qëllim kishte  ringjalljën muzikës së Kubës para-revolucionare. Projekti u organizua nga  Nick Gold, drejtues i kompanisë muzikore Ëorld Circuit, ku si producent ishte kitaristi amerikan Ry Cooder, dhe drejtua nga Juan de Marcos González. Ata emruan grupin sipas grupit të antarve muzikorë të lagjës Buenavista të Havanës, vend i njohur i muzikës popullore të Kubës në vitet e 40ta.

Për të shfaqur stilet e njohura të kohës, ata rekrutuan një duzinë muzikantësh veteranë, shumë prej të cilëve kishin dalë në pension për shumë vjet më parë. /inforculture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte At Zef Valentini, në studimet mesjetare shqiptare?

“Ai âsht sot albanologu mâ i madh i gjallë. Por historia e Shqipnisë do ta kujtojnë mbi të gjitha si shkenctarin, që...

Si ta luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Vitamina D është vitamina, e cila ndihmon zhvillimin sa më të mirë të eshtrave, dhëmbëve dhe muskujve. Mirëpo problemi është se niveli...

Ujë i nxehtë apo i ftohtë për larjen e dhëmbëve?

Larja e dhëmbëve është një pjesë shumë e rëndësishme e higjienës së përditshmeNëse nuk i lan dhëmbët shpesh...

Recent Comments