Categories: SOCIALE

A është e vlefshme maska që keni? Ja prova që duhet të bëni

Të mbash apo të mos mbash maskë? Duket se kjo është një pyetje që nuk po merr përgjgije përfundimtare, ndërkohë që vende të ndryshme kanë vendosur rregulla të ndryshme, varësisht vendimeve që secili ka marr.

Ndërsa që në fillimet e koronavirusit, OBSH deklaronte se mbajtja e maskës kishte efekt vetëm tek stafet mjekësore dhe personat e prekur nga COVID, rasti i Kinës ku njerëzit dilnin në rrugë me maska, duket se indikonte të kundërtën. Maska mendohej se kishte efekt.

Pas studimeve të mëtejshme lidhur me COVID dhe përfundimeve se virusi mund te qëndronte për disa orë edhe në ajër, ekspertët nisën të këshillonin përdorimin e maskës nga të gjithë.

Së fundi, në rajonin e Lombardisë maska u kthye në detyrim, ndërsa autoritetet kanë nisur shpërndarjen e tyre për popullatën.

Por si dhe sa mbron maska? Në Itali është bërë virale kjo video, ku tregohet një punonjës shëndetësie i cili përpiqet të shpjegojë dhe ilustrojë pikërisht këtë fakt. Sipas zotërisë që shihet në video, maska ka për qëllim të pengojë daljen e spërklave në ajër apo tek persona të tjerë, kur një njeri që mund të jetë i prekur nga COVID, kollitet, tështin apo edhe bisedon.

Farmacisti  tregon disa lloje maskash, mes të cilave edhe atë që ka shpërndarë komuna e Venetos dhe guverantori Luca Zaia.

Farmacisti bën një provë të tillë, sikurse shihet edhe në video.

Merr një çakmak të ndezur dhe fryn mbi të përmes maskës. Ai vëren se në maskën e shpërndarë nga komuna flaka shuhet, çka sipas tij tregon që maska nuk pengon daljen dhe depertimin e spërklave. Ndërkohë që në disa lloje të tjera maskash qe gjenden në farmaci, flaka nuk shuhet.

“Bëjeni provë me maskën që keni në shtëpi. Fryjini flakës. Nëse flaka nuk shuhet atëherë funksionon, nëse shuhet atëhere hidheni, se nuk ju duhet. Ky është këndvështrimi im”, thotë punonjësi i shëndetësisë në fund të videos./Opinion.al

In For Culture

Recent Posts

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

25 mins ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

39 mins ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

46 mins ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

1 hour ago

Pasi të provoni këto dy truke, do të ”zhdukni” një herë e mirë të gjitha njolla e ndryshkut nga veshjet tuaja

Është më se e zakonshme që pas një farë periudhe të vini re njolla ndryshku…

2 hours ago

Konstantinov: “Shqiptarët janë banorë më të vjetër të Gadishullit Ballkanik dhe…”

Maurico Druon, sekretar i akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vetë…

2 hours ago