6.1 C
Pristina
Tuesday, January 19, 2021
Home LETËRSI Elizabeth Bishop,fituesja e shumë çmimeve për letërsi

Elizabeth Bishop,fituesja e shumë çmimeve për letërsi

Elizabeth Bishop është shkrimtare e huaj. Elizabeth Bishop ishte një poete dhe shkrimtare amerikane e tregimeve të shkurtëra. Poete laureate e Shteteve të Bashkuara nga viti 1949 deri 1950, fituese e Çmimit Pulitzer për Poezi në vitin 1956, fituese e Çmimit Kombëtar për Libër, në vitin 1970, dhe fituese e Çmimit Ndërkombëtar Neustadt për Letërsi në vitin 1976.

Bishop leksione në arsimin e lartë për një numër vitesh duke filluar në vitet 1970, kur trashëgimia e saj filloi të mbaronte. Për një kohë të shkurtër ajo mësoi në Universitetin e Uashingtonit, para se të jepte mësim në Universitetin e Harvardit për shtatë vjet. Ajo shpesh kaloi verën e saj në shtëpinë e saj të verës në komunitetin ishull të North Haven, Maine.

Ajo dha mësim në Universitetin e Nju Jorkut, para se të mbaronte në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts. Ajo komentoi: “Unë nuk mendoj se besoj në të shkruar kurse në të gjitha, është e vërtetë, fëmijët ndonjëherë shkruajnë gjëra të mrekullueshme, pikturoj fotografi të mrekullueshme, por mendoj se duhet të dekurajohen”.

Në vitin 1971 Bishop filloi një marrëdhënie me Alice Methfessel. Asnjëherë një shkrimtar i pabesueshëm, Bishop vuri në dukje se ajo do të fillonte shumë projekte dhe do t’i linte ato të papërfunduara. Dy vjet pas botimit të librit të saj të fundit, Gjeografia III (1977), ajo vdiq nga një aneurizëm cerebral në apartamentin e saj në Lewis Wharf, Boston.

Ajo është varrosur në Hope Cemetery (Worcester, Massachusetts). Alice Methfessel ishte ekzekutuesi i saj letrar. Epitafi i saj i kërkuar, dy linjat e fundit nga poema e saj “The Bight” – “Gjithë aktiviteti i çrregullt vazhdon, / i tmerrshëm, por i gëzuar” – u shtua, së bashku me mbishkrimin e saj, në monumentin e familjes në vitin 1997, me rastin e Elizabet Festivali i Bishopit dhe Festivali i Poezisë në Worcester.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Fotografi të rralla: Gjakova gjatë luftës së dytë botërore, viti 1941

Fotografit jan bërë nga Ottorino Murari dhe gjindën në arkiv të Alberto Castaldini-tNga libri "Palaver: Vita quotidiana in Kosovo: diario fotografico...

Milan Sufflay për kufijtë e shqiptarëve në Mesjetë: Mali i Zi, fëmijë i llastuar i Shqipërisë

Etnosi i shqiptarëve është i një lashtësie të madhe dhe me këmbëngulje (vitale) në Ballkan. Për më shumë se njëmijë vjet e...

Dieta ushqimore e shëndetshme për zemrën: 6 hapa për të parandaluar sëmundjet e zemrës

Edhe pse mund ta dini se konsumimi i disa ushqimeve të caktuara mund të rrisë riskun për sëmundje të zemrës, shpesh është...

Gjenerali shqiptar i fshehur nga historia që tronditi betejat…

Gjergj Basta, është një nga figurat më të njohura të praktikës ushtarake evropiane të fillimit të Rilindjes, nga ku kishte mbetur një...

Recent Comments