Categories: KAFSHËT

Të vegjlit e patave të Arktikut hidhen nga shkëmbinj të lartë për të mbijetuar (Video)

Sot InforCulture.info sjellë para jush një video shumë interesante nga National Geographic. Në vidoen më poshtë paraqitet një fenomen shumë i jashtzakonshëm ku të vegjlit patave të Arktikut hidhen nga shkëmbinj të lartë për të mbijetuar. /InforCulture.info

Arsyeja e hedhjes në atë mënyrë bëhet për shkak se patat prindër për ti ruajtur vezët e tyre nga grabitqarë të mundshëm, që zakonisht në këto raste janë dhelprat e Arktikut por edhe grabitqarë të tjerë, i vendosin vezët e tyre lart në shkëmbinj. Pas qeljës së vezëve, si të kalojnë 24 orë, të voglit duhet të i lënë folet e tyre për tu ushqyer me barë, gja që prindrit e tyre nuk mund të i furnizojnë në atë lartësi.

Për të arritur tek bari dhe uji, të vegjilit duhet të hidhen nga shkëmbinjët e lartë për të shkuar pas prindërve të tyre.

‘’Edhe pse kjo gjë duket e tmerrshme, të vegjlit e patave të Arktikut jan shumë të lehtë dhe zakonisht mbijetojnë edhe pas goditjes në për shkëmbinj derisa të arrijnë poshtë’’ thotë David Cabot, profesor ndihmës në Univeristetin e Korkës në Irlandë. Ai thotë se vetëm disa prej tyre nuk mbijetojnë pas goditjes në për plasaritjë të ndryshme të shkëmbinjëve ose coptimit në ndonjë shkëmb të mpreht.

Patat e Arktitkut jetojnë në tre popullata të ndryshme, në lindje të Grenlandës (vendi ku është filmuar  videoja e mëposhtme), Svalbard dhe Novaya Zemlya. /inforculture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago