Categories: RETROSPEKTIVË

108 vjet nga fundosja e “Titanikut”-pamjet e rralla të anijes (Foto/Video)

Në këtë ditë 108 vjet më parë: Anija britanike e pasagjerëve “RMS Titanic”  mbytet në Atlantikun e Veriut në orën 2:20 të mëngjesit, dy orë e dyzet minuta pasi goditi një ajsberg,shkruan InforCulture.Info

Historia e Titanikut u njoh nga mbarë bota duke u cilësuar si një nga tragjeditë më të mëdha që mori shumë jetë njerëzish.

Vetëm 710 nga 2222 pasagjerët dhe ekuipazhi në bord mbijetuan.

Shihni Titanikun nga Ndërtimi deri në largimin e tij nga Southampton,në videon më poshtë që është realizuar nga James Fox./InforCulture.info

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

13 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

13 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

13 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

14 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

14 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

14 hours ago