6.1 C
Pristina
Saturday, February 27, 2021
Home KËSHILLA Lani rrobat në 60 gradë për ta parandaluar koronavirusin

Lani rrobat në 60 gradë për ta parandaluar koronavirusin

Pastrimi i rrobave në 60 gradë mund të ndihmoj në mbrojtjen kundër koronavirusit, shkruan Dailystar.

Virusi Covid-19 nuk mund të mbijetoj në nxehtësi, prandaj rrobat dhe të gjitha objektet e tjera duhe të lahen mbi këtë temperaturë, në mënyrë që të bëhet dezinfektimi I tyre.

Brendan Ëren, profesor I patologjisë në Shkollën e Higjienes në Londër, tha se virusi nuk është organizëm që jeton, për një spërkël e vogël. Ai nuk mund të riprodhohet  në ambiente të jashtme por vetëm mbijeton, derisa të arrij në mukozë të njeriut, si hunda, goja apo sytë, në mënyrë që të aktiviohet. Koronavirusi nuk mund të mbijetoj mbi temperaturën 50 gradë, prandaj larja e rrobave duhet të bëhet mbi këtë temperaturë.

Shërbimi shëndetësor kombëtar gjithashtu ka dhënë disa këshilla të tjera:

Pastroni duart

Përdorni dezinfektues

Mbulojeni gojën dhe hundën kur jeni në vende publike

Mos e prekni hundën, sytë apo gojën

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Jeronim De Rada dhe fundi i trishtë i rilindasit të madh

Nga Albert VatajPoeti, publicisti, folkloristi, filologu dhe mësuesi, themeluesi i letërsisë dhe i kulturës arbëreshe, Jeronim de Radës...

Hafiz Ibrahim Dalliu: Intelektuali dhe patrioti që u arrestua nga turqit e u gjymtua nga shqiptarët

Ishte arrestuar disa herë nga regjimi osman, si një ndër personalitetet më problematike për ta, sa i përket përhapjes së ideve atdhetare...

Ilaçi popullor kundër ftohjes dhe inflamacionit të fytit!

Kombinimi i këtyre dy përbërësve lufton fuqishëm ftohjen dhe infeksionet bakteriale të fytit.Hudhra ka cilësi të fuqishme antibakteriale...

Mësoni se çfarë sakrifice bën shqiponja, për të ‘rilindur’ dhe jetuar 30 vite më shumë

Shqiponja jo më kot është një shpend mitik dhe simbol i shumë popujve, që shquhen si raca të forta dhe luftarake. Jetëgjatësia...

Recent Comments