Categories: KËSHILLA

Si të kultivoni sallatë të gjelbër në tarracë apo verandë

Kjo amvisë ka prerë balonat e vjetër të plastikës dhe ka ndërtuar kopsht për perime

Balonat e zbrazët të plastikës të ujit mund të përdoren një kohë të gjatë si vazo për sallatë – ndërtoni në serrë të vogël në verandë apo në tarracë!

Nëse vendosni që vetë të prodhoni sallatë dhe spinaq në tarracën apo kopshtin tuaj, mund të zgjidhni cilindo lloj sallate: kristalore, iceberg, apo radhiqe, çikore ose arugule, transmeton Telegrafi.

E gjitha që duhet të bëni është që të merrni balonat e ujit, me vëllim prej 5 litrash e më shumë, t’i pritni secilin përgjysmë dhe atëherë ta shtrini gjatësinë në tokë.

Kapakët lini të mbyllur! Përgatitni edhe njëfarë shtrese nën to. Kështu do të arrini të keni njëfarë korite më të thellë plastike në të cilën duhet bërë disa vrima të vogla në fund.

Për këtë gjë më së miri ju shërben ndonjë kaçavidë, majën e së cilës duhet nxehur mirë dhe derisa është e nxehtë t’i shponi vrimat.

Për të mos i mbyllur dheu vrimat, mbuloni fundin me letër të plastifikuar.

Pastaj mbushni gjysmën e balonave me humus, mbillni sallata, ujitni rregullisht dhe pas dy muajve do të kënaqeni me frytet e punës suaj.

Nëse i vilni rregullisht, bimët do të përtërihen dhe do të keni një kohë të gjatë sallatë të freskët në tryezë!

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

6 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

7 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

7 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

8 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

8 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

8 hours ago