Categories: SOCIALE

Kurthet për minj dhe topat e ping pongut japin mesazhin e fuqishëm: “Distanca sociale funksionon”

Departamenti i Shëndetësisë në Ohio të Shteteve të Bashkuara, e ka shpërndarë një mesazh për publikun, ku tregon funksionin e fuqishëm që e ka distancimi social.

Agjencia e shpërndau një video që demonstron reaksionin zinxhir, duke përdorur topat e ping pongut dhe kurthet për minj, që të tregojë më së miri këtë efekt, pasi njerëzve në mbarë botën po u kërkohet të praktikojnë distancën sociale, në përpjekje për të luftuar përhapjen e pandemisë, transmeton Telegrafi.

Bazuar në pamjet e shpërndara, shihet se si aktivizohen nga një top i vetëm të gjitha kurthet që janë së bashku, derisa kur qëndrojnë në largësi nuk preket asnjë prej tyre.

Mesazhi i fuqishëm në kohën kur po kërkohet që të “rrafshohet lakorja”, ndërsa 1,710,324 njerëz raportohet se janë infektuar, derisa 103,512 kanë vdekur nga coronavirusi.

In For Culture

Recent Posts

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

2 mins ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

10 mins ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

38 mins ago

Donin të shembnin Kishën e Laçit, as shkenca nuk e shpjegon dot atë që u ndodhi 32 ushtarëve

Në vitin 1981, një grup ushtarësh nga toga e Drojës në Laç shkuan për të…

56 mins ago

Kjo është historia e Louis Vuitton – nga një njeri i varfër në një markë gjigande

Sipas statistikave të vitit 2020, kompania Louis Vuitton zë vendin e 9-të midis markave më…

1 hour ago

Vargjet e shkrimtarit francez në 1609 për Skënderbeun: Flinte vetëm dy orë

Në faqen n°200 të poemës me titull “Le Dauphin” të shkrimtarit francez Jacques de La…

2 hours ago