6.1 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021
Home KULTURË Kalaja e Vushtrrisë në vitin 1913(foto)

Kalaja e Vushtrrisë në vitin 1913(foto)

Kështu dukej kalaja e qytetit të Vushtrrisë të njohur në antikitet si qyteti me emrin Vicianum në vitin 1913. InforCulture.info

Kalaja e Vushtrrisë ndodhet në qendër të qytetit të Vushtrrisë, dhe i jep bukuri qytetit që shumë qytete të tjera do t’ia kishin lakmi.

Vicianumi apo Vushtrria njihet si një ndër qytetet më të vjetra në Kosovë, dhe kalaja e qytetit është dëshmi që i ka mbijetuar kohës që nga lashtësia dhe tregon për vjetërsinë e qytetit. Më poshtë mund të shihni fotografinë se si është dukur kalaja e Vushtrrisë në vitin 1913. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments