6.1 C
Pristina
Saturday, February 27, 2021
Home KËSHILLA Vetëm tri pika vaj origano në ditë dhe do t’i vëreni këto...

Vetëm tri pika vaj origano në ditë dhe do t’i vëreni këto ndryshime

Origano është një erëz shumë e përdorur sidomos në kuzhinë. Mirëpo a e keni ditur se kjo erz ka një përdorim të gjerë edhe në aspektin shëndetësor dhe është përdorur si kurë për shumë probleme shëndetësore që nga kohët e mëhershme.

Përdorimet e origanos gjejnë vend në trajtimin e astmës, psoriazës, infeksioneve të lëkurës dhe kollës.

Sipas ekspertëve, vaji i origanos që është një derivat i nxjerrë nga origano, ka disa benefite magjike për organizmin. Kështu, vetëm 3 pika në ditë nga ky lloj vaji ju do t’i vëreni këto ndryshime në organizmin tuaj:

Mbytë bakteret- vaji natyral i origanos shërben si një antibiotik, duke parandaluar shumimin e baktereve në organizëm. Studimet kanë treguar se ky vaj shëron shumë infeksione, sidomos ato të lëkurës.

Zvogëlon yndyrën në gjak– nëse ju e bëni vajin e origanos rutinë të përditshmërisë tuaj, atëherë do ta vëreni që ky vaj e zvogëlon edhe sasinë e yndyrës apo kolesterinës në gjak. Hulumtuesit besojnë se një përbërës i origanos e forcon sistemin imunitar si dhe e shpërbën yndyrën e keqe në organizëm.

Lehtëson dhimbjen– shumë hulumtime të bëra për identifikimin e benefiteve të origanos, kanë treguar se vaji i tij mund të shërbej edhe për lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga inflamacionet.

Trajton infeksionet fungale– origano konsiderohet si një antibiotik natyral. Ai shërben edhe për trajtimin e infeksioneve fungale, të cilat zakonisht paraqiten në rrugët e sistemit urinar dhe atë të mitrës tek femrat. /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Fshati zviceran i cili ruan sekretin më të madh: A është e mundur?(Foto)

Gimmelwald është fshat i vogël zviceran në kantonin e Bernës, në lartësinë mbidetare prej 1363 metrash. Gjendet midis maleve Schilthorn dhe Jungfrau,...

Hani më shumë nga këto ushqime të shijshme për të parandaluar natyrshëm kancerin e zorrëve

Kur mendojmë për arsyet e ngrënies së frutave dhe perimeve, zakonisht flasim për vitamina dhe fibra. Por tani mund të flasim se...

Ali Pashë Gucia refuzonte që Plava dhe Gucia t’i jepen Malit të Zi

Nga Aurenc Bebja“Le Globe” ka botuar, të dielën e 21 dhjetorit 1879, në faqen n°4, rrëfimin e gazetës...

Twitter do të lejojë që disa postime të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter njoftoi se do t’u mundësojë përdoruesve t’i bëjnë me pagesë postimet me përmbajtje ekskluzive.Veçoria e...

Recent Comments