6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SHKENCË/TECH Droni në ndihmë të luftimit të coronavirusit nëpërmjet dritës ultra vjollcë

Droni në ndihmë të luftimit të coronavirusit nëpërmjet dritës ultra vjollcë

Që të luftohet sa më lehtë coronavirusi, Digital Aerolus pretendon se e ka krijuar dronin e parë për hapësira të brendshme, që do t’ju ndihmojë bizneseve të ndryshme të pastrojnë ambientin.

Aertos 120-UVC shfrytëzon dritën ultra vjollcë, derisa fluturon nëpër dhomë dhe pastron të gjitha sipërfaqet,

Nëpërmjet algoritmit të integruar, ky dron shfrytëzon llogaritjet e ndryshme matematikore, që orientohet nëpër dhomë.

Krijuesit pretendojnë se Aertos ka nivel të lartë për dezinfektim, që të shkatërrojë deri në 99 për qind të viruseve, teksa fluturon për gjysmë orë në lartësi deri në 1.8 metër.

Me anë të këtij droni, do të jetë shumë më e lehtë pastrimi i hapësirave të brendshme të qendrave shëndetësore, transportit publik, shitore ushqimore, hapësira biznesi dhe depo.

https://mashable.com/videos/?utm_cid=mash-prod-video-rightclick

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

Recent Comments