Categories: SHKENCË/TECH

YouTube kufizon lajmet e rreme se koronavirusi shkaktohet nga rrjeti 5G

YouTube dhe platformat e tjera të mediave sociale janë duke ndërmarrë hapa për të kufizuar përhapjen e teorive të komplotit që lidhin rrejshëm rrjetet 5G dhe pandeminë koronavirus pas një serie sulmesh mbi kullat e telefonave mobilë.

Operatorët telefonikë thanë se ka pasur të paktën pesë raste të vandalëve që ndezin zjarr kullat në Britaninë e Madhe gjatë ditëve të kaluara.

Disa video në YouTube që pretendojnë një lidhje midis virusit dhe teknologjisë së re pa tela-super të shpejtë kanë grumbulluar qindra-mijëra shikime, transmeton KosovaPress.

Në një deklaratë të përbashkët, grupet e BT Group, Telefonica, O2, Vodafone dhe Three, në pronësi të CK Hutchison Holdings (CKHUY), thanë që pretendimet mbi 5G në asnjë mënyrë nuk janë të lidhura me pandeminë koronavirus.

“Jo vetëm që këto pretendime janë të pabaza, por ato janë të dëmshme për njerëzit dhe b izneset që mbështeten në vazhdimësinë e shërbimeve tona. Ata gjithashtu kanë çuar në abuzim të inxhinierëve tanë dhe në disa raste kanë parandaluar mirëmbajtjen thelbësore të rrjetit”, thanë operatorët e rrjetit celular në një deklaratë për media.

5G lejon përpunimin më të madh dhe të shpejtë të të dhënave, dhe shihet si një përbërës integral i teknologjive të reja të ndërlidhura siç janë automjetet e automatizuara dhe pajisjet inteligjente.

Por teoritë e rreme të komplotit që lidhen me lidhjen e 5G me koronavirusin e ri kanë qenë rreth e rrotull qëkur virusi u shfaq për herë të parë në Kinë. Nuk ka asnjë provë që lidh teknologjinë 5G dhe përhapjen e koronavirusit.

Në një deklaratë, një zëdhënës i Facebook tha që kompania po merr masa “agresive” për të luftuar dezinformimin rreth virusit dhe “po fillon të heqë pretendimet e rreme të cilat lidhin teknologjinë Covid-19 me 5G” dhe që inkurajojnë sulmet ndaj kullave të telefonisë mobile.

In For Culture

Recent Posts

E dini pse kopsat e këmishës te femrat janë në anën e majtë dhe te meshkujt në të djathtë?

Një mister i vjetër në dizajnin e veshjeve janë kopsat e këmishës te femrat dhe…

10 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

18 mins ago

Me plis në Paris edhe në vitet e 60’ta(Foto)

Shqiptarët edhe në vitit e 60’ta kishin shkuar me Plis në Paris. Këtë e dëshmon…

2 hours ago

Pse është keq të derdhësh kripën?

KISHA APO DA VINÇI?.. Në Mesjetë, kripa cilësohej si burim i çmuar. Kushtonte shumë dhe…

12 hours ago

Duhet ta dini që falë këtij gjeniu, e gjithë bota na quan Albania

Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy…

16 hours ago

E dini pse aeroplanët janë të lyer me ngjyrë të bardhë? Nuk jua pret mendja

Çdo kompani avionësh ka logon edhe emrin e saj në bishtin e aeroplanit, por shumica…

17 hours ago