Categories: RETROSPEKTIVË

Stambolli në fillim të shekullit 20, Retrospektivë(foto)

Shumicës nga ne, na intereson të dijmë se si janë dukur qytetet e mëdha vite më parë. Pamjet e vjetra fotografike të qyteteve dhe vendbanimeve të ndryshme, shpeshherë ngjallin kuriozitet tek gjeneratat e reja, ndërsa tek gjeneratat më të vjetra ngjallin nostalgji dhe kujtime.

Më poshtë u’a kemi sjellur një fotografi të qytetit të Stambollit në fillim të shekullit 20, në kohën e perandorisë Osmane. /inforculture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 mins ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

16 mins ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

24 mins ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

52 mins ago

Donin të shembnin Kishën e Laçit, as shkenca nuk e shpjegon dot atë që u ndodhi 32 ushtarëve

Në vitin 1981, një grup ushtarësh nga toga e Drojës në Laç shkuan për të…

1 hour ago

Kjo është historia e Louis Vuitton – nga një njeri i varfër në një markë gjigande

Sipas statistikave të vitit 2020, kompania Louis Vuitton zë vendin e 9-të midis markave më…

2 hours ago