6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home LETËRSI ‘’Paraja është një formë skllavërie’’

‘’Paraja është një formë skllavërie’’

Disa perla që i kemi dhuratë nga Leon Tolstoi. /InforCulture.info

‘’Sekreti i lumturisë është të mos bësh atë që do, port a duash atë që bën’’

‘’Të gjitha verpat për të qenë të mira, duhët të dalin nga shpirti i autorit’’

‘’Në kujtesë një ditë e zënë është e barabartë me tri ditë kohe të lirë’’

‘’Të shkruash përgjatë jetës një libër të mirë është më se e mjaftueshme, po kaq edhe ta lexosh një të tillë’’

‘’Duhet të mësohem që askush, nuk do të me kuptojë kurrë. Ky duhet të jetë fati i përbashkët I njerëzve të vështirë’’

‘’Është e trishtë të thuhet se nuk kam qenë i aftë të duroj lumturinë, ashtu sikur nuk kam qenë i aftë të duroj edhe fatkeqësinë’’

‘’Kush ka para, i ka në qantë ata që nuk kanë’’

‘’Paraja është një formë skllavërie që dallohet vetëm nga fakti se është jo personale; nuk ekziston një marrëdhënie njerëzore mes padronit dhe skllavit’’

‘’Para se t’i japësh një vendi priftërinj, ushtarë dhe mësues, do të ishte më mirë të dihej nësë po vdisnin urie’’

‘’Në sytë e pafundësisë e gjithë krenaria nuk është më shumë se pluhur dhe hi’’

‘’Historia i ngjan një shurdhi që i përgjigjet pyetjeve, që askush nuk i bën’’

‘’Sipas mendimit tim, ajo që quhet bukuri vjen vetëm nga buzëqeshja’’ /inforculture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si të heqim njollat e mykut në mure dhe tavanet e shtëpisë

E keni vënë re që nëse e mbani shtëpinë mbyllur për disa kohë, befas shfaqen disa njolla të shëmtuara myku në mure,...

Jeta sekrete e Fidel Kastros – Kujtimet e truprojës

Për 17 vjet, Juan Reinaldo Sanchez ka qenë pjesë e një skuadre elitë të specialistëve kubanë të sigurisë, të ngarkuar për mbrojtjen...

Letra sekrete Princ Vidit, çfarë i shkruante Bajram Currit – Nga VELI HAKLAJ

Sipas kujtimeve të Tafil Boletinit, Bajram Curri dhe Isa Boletini erdhën nga Shkodra mbasi mbaruen ceremonitë zyrtare. U pranuen në një audiencë të posaçme...

LOUIS ARNAUD MË 1912 – SHQIPËRIA ËSHTË MË E LASHTË SE VETË EVROPA

Është një letër e shkruar për gazetën franceze “La Croix”‘ (“Kryqi”), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo...

Recent Comments