Categories: SOCIALE

OBSh- maskat mbrojtëse duhet të jenë primare

Organizata Botërore e Shëndetësisë në një konferencë shtypi ka thënë se mbajtja e maskave mbrojtëse në vende publike duhet të bëhet e detyrueshme në të gjitha shtetet, në mënyrë që të shmangim përhapen e mëtejme të Covid-19.

Duket se izolimi i njerëzve në shumë shtete është duke dhënë rezultate pozitive në luftimin e kësaj sëmundjeje, dhe çdo ndryshim i këtyre rregullave duhet të mendohet mirë.

Përderisa shkalla e vdekshmërisë ëshë duke rënë, shtetet evropiane si Austria dhe Gjermania janë duke planifikuar rihapjen e dyqaneve dhe rikthimin gradual të normalitetit.

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka thënë se edhe nëse bëhet hapja e dyqaneve apo restauranteve në këto vende, njerëzit duhet të vazhdojnë të mbajnë maska mbrojtëse, për të shmangur çdo rrezik të mundshëm të përcjelljes së virusit.

“Vendosja e maskave, izolimi, testimi dhe gjetja e personave të infektuar janë faktorë të rëndësishëm, që ndikojnë në luftimin e kësaj pandemia” tha Tedros Adhanom Gheybresus, drejtor I OBSH-së.

Ai gjithashtu tregoi për koncertin nga shtëpia që Lady Gaga ka organizuar bashkë me Elton John dhe paul McCartney për të mbështetur të gjithë punonjësit shëndetësorë.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

2 days ago